News
14 Aug 2018
Condolence

The OCA family sends their condolence to his excellency Sheikh Ahmed Al-Fahad Al-Sabah our president for the Loss of his Aunt may God plus her soul.

The OCA family sends their condolence to Mr. Nayaf Sarj the Finance director for the loss of his Mother may God plus her soul.

14 Aug 2018
INASGOC Secretary General addresses team leaders ahead of 18th Asian Games

Jakarta, Indonesia, August 14, 2018: The Secretary General of the Indonesia Asian Games Organising Committee (INASGOC), Mr Eris Herryanto, has assured team leaders that all venues have been completed in co-host cities Jakarta and Palembang.

Addressing representatives from the 45 competing National Olympic Committees at a meeting on Tuesday, Mr Herryanto said all the preparations were in order ahead of the 18th Asian Games, which will run from....

14 Aug 2018
Asian Rowing Federation thanks OCA for Korean peninsula peace message

Jakarta, Indonesia, August 14, 2018: A leading rowing official has thanked the Olympic Council of Asia for contributing to the peace process on the Korean peninsula.

Ken Lee, who is a consultant for both the Asian Rowing Federation and International Rowing Federation, is proud that rowing is one of only three sports to feature a unified Korean team at the 18th Asian Games. The other two are women’s basketball and dragon boat.

“This i....

14 Aug 2018
JIExpo prepares for Asian Games take-off

Jakarta, Indonesia, August 14, 2018: Jakarta International Expo, built on the site of an old airport, is ready for take-off at the 18th Asian Games.

The convention and exhibition centre, better known as JIExpo, will host six sports at the upcoming Asian Games: boxing, table tennis, weightlifting, gymnastics, wushu and bridge, which is making its debut in the Olympic Council of Asia’s premier sports event.

The local organisers regard....

13 Aug 2018
Perfect start for Asian Games hosts Indonesia

Jakarta, Indonesia, August 12, 2018: Indonesia’s first appearance at the 18th Asian Games ended in a rip-roaring 4-0 victory over Chinese Taipei in men’s football Group A action at the Patriot Chandrabhaga Stadium in Bekasi, West Java, on Sunday evening.

After a goalless first half in front of a noisy and excitable home crowd, Indonesia scored four times without reply in the second half to claim all three points and give the host country the ....

13 Aug 2018
WADA announces plans for 18th Asian Games

Jakarta, Indonesia, August 13, 2018: The World Anti-Doping Agency (WADA) has outlined its Independent Observer (IO) and Athlete Outreach (AO) programmes for the 18th Asian Games in Jakarta and Palembang from August 18 to September 2.

The IO and AO teams will be present throughout the Games to provide expert advice to organisers on all matters relating to the doping control programme in place and to give athletes the opportunity to ....

12 Aug 2018
OCA Director General visits new aquatics centre for Asian Games

Jakarta, Indonesia, August 12, 2018: The Director General of the Olympic Council of Asia, Mr Husain Al Musallam, is looking forward to a “world-class” aquatics event at the 18th Asian Games in Jakarta this month.

Mr Al Musallam, who is First Vice President of world swimming’s governing body FINA, toured the new aquatics centre in the Gelora Bung Karno sports complex on Sunday morning and believes the stage is set for some top-level competitio....

11 Aug 2018
OCA receives positive feedback at Asian Games Athletes’ Village

Jakarta, Indonesia, August 11, 2018: The Olympic Council of Asia has received positive feedback from the early arrivals at the new Athletes’ Village in Jakarta for the 18th Asian Games. The OCA’s Honorary Life Vice President, Mr Wei Jizhong, visited the village on Saturday morning and discussed the quality of services and accommodation with officials from 12 National Olympic Committees.

“They were all satisfied with the new village – and if t....

10 Aug 2018
Hong Kong coach praises Asian Games organisation after opening day victory

Jakarta, Indonesia, August 10, 2018: Laos striker Natphasouk Soukchinda had the distinction of kicking off the 18th Asian Games on Friday afternoon – but Hong Kong claimed all three points with a 3-1 victory.

The first action of the 40-sport, 465-event Asian Games saw Laos taking on Hong Kong in men’s football Group A at the Patriot Chandrabhaga Stadium in Bekasi, West Java.

The flag of Laos was the first to emerge from the tunnel, ....

09 Aug 2018
Selamatan ceremony held for success of 18th Asian Games

Jakarta, Indonesia, August 9, 2018: The Media and Public Relations department of the Indonesian Asian Games Organising Committee (INASGOC) held a “Selamatan” ceremony for the success of the 18th Asian Games on Thursday.

The service is a form of blessing and, on this occasion, was conducted to pray for the safe and successful operation of the Main Press Centre (MPC) as well as for the overall success of the 18th Asian Games and for all the ath....

Surabaya 2021
3 photos
Ashgabat 2017
121 photos

SPONSORS

Ocasia logo

Jakarta - Palembang 2018

Rank NOC Country GOLD SILVER BRONZE Total Rank by Total
1 China 99 59 41 199 1
     Archery 1 1 0 2  
    China Recurve Mens Team    
    China Recurve Womens Team    
     Athletics 3 3 2 8  
    WANG Zhen Mens 20km Race Walk    
    GONG Lijiao Womens Shot Put    
    LU Xiuzhi Womens 20km Race Walk    
    WANG Shizhu Mens Hammer Throw    
    LI Zhenzhu Womens 3000m Steeplechase    
    DING Changqin Womens 10,000m    
    WAN Yong Mens Hammer Throw    
    GUO Tianqian Womens Shot Put    
     Badminton 1 1 1 3  
    China Womens Team    
    China Mens Team    
    China Womens Doubles    
     Bowling 0 1 0 1  
    Du Jianchao Mens Singles    
     Cycling Road 0 1 0 1  
    LI Wenjuan Womens Individual Time Trial    
     Cycling Track 3 3 3 9  
    China Mens Team Pursuit    
    China Womens Team Sprint    
    China Womens Team Pursuit    
    China Mens Team Sprint    
    ZHONG Tianshi Womens Sprint    
    LUO Xiaoling Womens Omnium    
    BAO Saifei Mens Sprint    
    LIN Junhong Womens Sprint    
    ZHONG Tianshi Womens Keirin    
     Equestrian 0 1 0 1  
    HUA Tian Eventing Individual    
     Fencing 3 4 4 11  
    Ma Jianfei Mens Foil Individual    
    Sun Yujie Womens Epee Individual    
    China Womens Epee Team    
    China Mens Foil Team    
    le Huilin Womens Foil Individual    
    China Womens Foil Team    
    China Womens Sabre Team    
    Chen Haiwei Mens Foil Individual    
    Sun Wei Mens Sabre Individual    
    China Mens Sabre Team    
    Li Fei Womens Sabre Individual    
     Gymnastics Artistic 7 4 3 14  
    Mens Floor Exercise    
    Mens Horizontal Bar    
    Mens Rings    
    Womens Floor Exercise    
    Womens Uneven Bars    
    Womens Individual All-Around    
    China Womens Team    
    Mens Floor Exercise    
    Womens Floor Exercise    
    Womens Uneven Bars    
    Womens Individual All-Around    
    Mens Vault    
    China Mens Team    
    Womens Beam    
     Gymnastics Trampoline 2 2 0 4  
    DONG Dong Men    
    LI Dan Women    
    TU Xiao Men    
    ZHONG Xingping Women    
     Judo 1 1 3 5  
    MA Sisi Womens +78 kg    
    YANG Junxia Womens -63 kg    
    CHEN Fei Womens -70 kg    
    ZHANG Zhehui Womens -78 kg    
    China Womens Team    
     Rowing 9 0 1 10  
    China Mens Double Sculls    
    China Mens Quadruple Sculls    
    China Mens Eight    
    China Lightweight Mens Quadruple Sculls    
    China Womens Pair    
    China Womens Double Sculls    
    China Womens Quadruple Sculls    
    China Lightweight Womens Double Sculls    
    China Lightweight Womens Quadruple Sculls    
    China Lightweight Mens Double Sculls    
     Shooting 26 16 5 47  
    YANG Haoran 10m Air Rifle Mens    
    ZHAO Shengbo 50m Rifle Prone Mens    
    CAO Yifei 50m Rifle 3 Positions Mens    
    China 10m Air Rifle Mens Team    
    China 50m Rifle Prone Mens Team    
    China 50m Rifle 3 Positions Mens Team    
    DING Feng 25m Standard Pistol Mens    
    China 50m Pistol Mens Team    
    China 25m Standard Pistol Mens Team    
    China 25m Center Fire Pistol Mens Team    
    GAO Bo Trap Mens    
    HU Binyuan Double Trap Mens    
    China Trap Mens Team    
    ZHAI Yujia 10m Running Target Mens    
    China 10m Running Target Mens Team    
    China 10m Running Target mixed Mens Team    
    China 10m Air Rifle Womens Team    
    China 50m Rifle 3 Positions Womens Team    
    ZHANG Mengyuan 10m Air Pistol Womens    
    ZHANG Jingjing 25m Pistol Womens    
    China 10m Air Pistol Womens Team    
    ZHU Jingyu Trap Womens    
    China Double Trap Women’s Team    
    China Skeet Womens Team    
    LI Xue Yan 10m Running Target Womens    
    China 10m Running Target Womens Team    
    CAO Yifei 10m Air Rifle Mens    
    ZHU Qinan 50m Rifle 3 Positions Mens    
    ZHANG Jian 25m Rapid Fire Pistol Mens    
    PANG Wei 10m Air Pistol Mens    
    JIN Yongde 25m Center Fire Pistol Mens    
    China 25m Rapid Fire Pistol Mens Team    
    China 10m Air Pistol Mens Team    
    China Double Trap Mens Team    
    ZHAI Yujia 10m Running Target mixed Mens    
    China 50m Rifle Prone Womens Team    
    CHEN Ying 25m Pistol Womens    
    China 25m Pistol Womens Team    
    ZHANG Yafei Double Trap Womens    
    ZHANG Heng Skeet Womens    
    China Trap Womens Team    
    SU Li 10m Running Target Womens    
    WANG Zhiwei 50m Pistol Mens    
    HU Haozhe 25m Rapid Fire Pistol Mens    
    ZHANG Binbin 10m Air Rifle Womens    
    CHANG Jing 50m Rifle 3 Positions Womens    
    BAI Yiting Double Trap Womens    
     Swimming 22 12 11 45  
    NING Zetao Mens 50m Freestyle    
    NING Zetao Mens 100m Freestyle    
    SUN Yang Mens 400m Freestyle    
    SUN Yang Mens 1500m Freestyle    
    SHI Yang Mens 50m Butterfly    
    China Mens 4 x 100m Freestyle Relay    
    China Mens 4 x 100m Medley Relay    
    CHEN Xinyi Womens 50m Freestyle    
    SHEN Duo Womens 100m Freestyle    
    SHEN Duo Womens 200m Freestyle    
    ZHANG Yuhan Womens 400m Freestyle    
    BI Yirong Womens 800m Freestyle    
    LU Ying Womens 50m Butterfly    
    CHEN Xinyi Womens 100m Butterfly    
    JIAO Liuyang Womens 200m Butterfly    
    SHI Jinglin Womens 100m Breaststroke    
    FU Yuanhui Womens 50m Backstroke    
    FU Yuanhui Womens 100m Backstroke    
    YE Shiwen Womens 200m Individual Medley    
    YE Shiwen Womens 400m Individual Medley    
    China Womens 4 x 100m Freestyle Relay    
    China Womens 4 x 200m Freestyle Relay    
    SUN Yang Mens 200m Freestyle    
    LI Zhuhao Mens 100m Butterfly    
    XU Jiayu Mens 100m Backstroke    
    XU Jiayu Mens 200m Backstroke    
    YANG Zhixian Mens 400m Individual Medley    
    China Mens 4 x 200m Freestyle Relay    
    TANG Yi Womens 100m Freestyle    
    BI Yirong Womens 400m Freestyle    
    XU Danlu Womens 800m Freestyle    
    LU Ying Womens 100m Butterfly    
    SUO Ran Womens 50m Breaststroke    
    CHEN Jie Womens 200m Backstroke    
    WANG Kecheng Mens 1500m Freestyle    
    LI Xiang Mens 100m Breaststroke    
    XU Jiayu Mens 50m Backstroke    
    WANG Shun Mens 200m Individual Medley    
    TANG Yi Womens 50m Freestyle    
    TANG Yi Womens 200m Freestyle    
    LIU Lan Womens 50m Butterfly    
    HE Yuzhe Womens 50m Breaststroke    
    HE Yun Womens 100m Breaststroke    
    SHI Jinglin Womens 200m Breaststroke    
    WANG Xueer Womens 100m Backstroke    
     Synchronized swimming 3 0 0 3  
    China Duets    
    China Teams    
    China Free Combination    
     Tennis 0 2 0 2  
    China Mens Team    
    China Womens Team    
     Triathlon 0 0 3 3  
    BAI Faquan Men    
    WANG Lianyuan Women    
    China Mixed    
     Weightlifting 7 5 2 14  
    YANG Zhe Mens 105kg    
    LIN Qingfeng Mens 69kg    
    LYU Xiaojun Mens 77kg    
    TIAN Tao Mens 85kg    
    LIU Hao Mens 94kg    
    ZHOU Lulu Womens +75kg    
    XIANG Yanmei Womens 69kg    
    AI Yunan Mens +105kg    
    CHEN Lijun Mens 62kg    
    WANG Shuai Womens 58kg    
    DENG Wei Womens 63kg    
    KANG Yue Womens 75kg    
    WU Jingbiao Mens 56kg    
    ZHANG Wanqiong Womens 53kg    
     Water polo 1 0 0 1  
    China Women    
     Wrestling 0 2 0 2  
    SUN Yanan Womens Freestyle 48 kg    
    XILUO Zhuoma Womens Freestyle 63 kg    
     Wushu 10 0 2 12  
    CHEN Zhouli Mens Taijiquan & Taijijian All-Round    
    WANG di Mens Nanquan & Nangun All-Round    
    SUN Peiyuan Mens Daoshu & Gunshu All-Round    
    ZHAO Fuxiang Mens Sanda -56kg    
    KONG Hongxing Mens Sanda -60kg    
    ZHANG Kun Mens Sanda -70kg    
    KAN Wencong Womens Changquan    
    YU Mengmeng Womens Taijiquan & Taijijian All-Round    
    ZHANG Luan Womens Sanda -52kg    
    WANG Cong Womens Sanda -60kg    
    CHEN Hongxing Mens Sanda -65kg    
    WEI Hong Womens Nanquan & Nandao All-Round    
2 Korea 37 42 44 123 2
     Archery 3 2 1 6  
    CHOI Bomin Compound Womens Individual    
    Republic o Recurve Womens Team    
    Republic o Compound Womens Team    
    Republic o Compound Mens Team    
    SEOK Jihyun Compound Womens Individual    
    Republic o Recurve Mens Team    
     Athletics 0 0 2 2  
    KIM Hyunsub Mens 20km Race Walk    
    JEON Yeongeun Womens 20km Race Walk    
     Badminton 1 1 2 4  
    Republic o Mens Team    
    Republic o Womens Team    
    Republic o Mens Doubles    
    BAE Yeonju Womens Singles    
     Bowling 2 0 3 5  
    KOR3 Womens Doubles    
    KOR1 Womens Trios    
    Lee Nayoung Womens Singles    
    KOR2 Womens Doubles    
    KOR2 Womens Trios    
     Cycling Road 1 0 0 1  
    NA Ahreum Womens Individual Time Trial    
     Cycling Track 1 4 1 6  
    Republic o Mens Team Sprint    
    CHO Hosung Mens Omnium    
    Republic o Mens Team Pursuit    
    Republic o Womens Team Sprint    
    Republic o Womens Team Pursuit    
    NA Ahreum Womens Omnium    
     Equestrian 4 1 1 6  
    HWANG Youngshik Dressage Individual    
    SONG Sangwuk Eventing Individual    
    Republic o Dressage Team    
    Republic o Eventing Team    
    KIM Dongseon Dressage Individual    
    BANG Sire Eventing Individual    
     Fencing 8 6 3 17  
    Jung Jinsun Mens Epee Individual    
    Gu Bongil Mens Sabre Individual    
    Republic o Mens Epee Team    
    Republic o Mens Sabre Team    
    Jeon Heesook Womens Foil Individual    
    Lee Rajin Womens Sabre Individual    
    Republic o Womens Foil Team    
    Republic o Womens Sabre Team    
    Heo Jun Mens Foil Individual    
    Park Kyoungdoo Mens Epee Individual    
    Kim Junghwan Mens Sabre Individual    
    Shin Alam Womens Epee Individual    
    Kim Jiyeon Womens Sabre Individual    
    Republic o Womens Epee Team    
    Republic o Mens Foil Team    
    Nam Hyunhee Womens Foil Individual    
    Choi Injeong Womens Epee Individual    
     Gymnastics Artistic 0 2 4 6  
    Mens Vault    
    Republic o Mens Team    
    Mens Pommel Horse    
    Mens Individual All-Around    
    Womens Floor Exercise    
    Womens Individual All-Around    
     Judo 5 2 8 15  
    KIM Jaebum Mens -81 kg    
    Republic o Mens Team    
    JOUNG Dawoon Womens -63 kg    
    KIM Seongyeon Womens -70 kg    
    JEONG Gyeongmi Womens -78 kg    
    KIM Jandi Womens -57 kg    
    Republic o Womens Team    
    KIM Wonjin Mens -60 kg    
    BANG Guiman Mens -73 kg    
    GWAK Donghan Mens -90 kg    
    CHO Guham Mens -100 kg    
    KIM Sungmin Mens +100 kg    
    JEONG Bokyeong Womens -48 kg    
    JUNG Eunjung Womens -52 kg    
    KIM Eunkyeong Womens +78 kg    
     Rowing 2 5 0 7  
    KIM Yeji Womens Single Sculls    
    JI Yoojin Lightweight Womens Single Sculls    
    KIM Dongyong Mens Single Sculls    
    Korea Mens Quadruple Sculls    
    LEE Hakbeom Lightweight Mens Single Sculls    
    Korea Womens Pair    
    Korea Womens Quadruple Sculls    
     Sepaktakraw 0 1 0 1  
    Korea Mens Doubles    
     Shooting 8 11 7 26  
    KIM Junhong 25m Rapid Fire Pistol Mens    
    KIM Cheongyong 10m Air Pistol Mens    
    Korea 25m Rapid Fire Pistol Mens Team    
    Korea 10m Air Pistol Mens Team    
    Korea 50m Rifle Prone Womens Team    
    Korea 25m Pistol Womens Team    
    KIM Mijin Double Trap Womens    
    KIM Minji Skeet Womens    
    Korea 10m Air Rifle Mens Team    
    Korea 50m Rifle Prone Mens Team    
    Korea 50m Rifle 3 Positions Mens Team    
    KIM Junhong 25m Standard Pistol Mens    
    Korea 50m Pistol Mens Team    
    Korea 25m Standard Pistol Mens Team    
    JEONG Mira 50m Rifle 3 Positions Womens    
    Korea 50m Rifle 3 Positions Womens Team    
    JUNG Jeehae 10m Air Pistol Womens    
    Korea Double Trap Women’s Team    
    Korea Skeet Womens Team    
    PARK Bongduk 50m Rifle Prone Mens    
    JIN Jongoh 10m Air Pistol Mens    
    Korea 25m Center Fire Pistol Mens Team    
    Korea Trap Mens Team    
    JEONG Youjin 10m Running Target mixed Mens    
    EUM Bitna 50m Rifle Prone Womens    
    Korea 10m Air Rifle Womens Team    
     Squash 0 0 1 1  
    Republic o Womens Team    
     Swimming 0 2 6 8  
    PARK Taehwan Mens 100m Freestyle    
    Republic o Womens 4 x 100m Medley Relay    
    PARK Taehwan Mens 200m Freestyle    
    PARK Taehwan Mens 400m Freestyle    
    YANG Jungdoo Mens 50m Butterfly    
    Republic o Mens 4 x 100m Freestyle Relay    
    Republic o Mens 4 x 200m Freestyle Relay    
    Republic o Mens 4 x 100m Medley Relay    
     Triathlon 0 1 0 1  
    Republic o Mixed    
     Weightlifting 0 1 1 2  
    KIM Minjae Mens 105kg    
    LEE Changho Mens 94kg    
     Wrestling 0 1 1 2  
    OH Manho Mens Freestyle 70 kg    
    YUN Junsik Mens Freestyle 57 kg    
     Wushu 2 2 3 7  
    LEE Hasung Mens Changquan    
    KIM Myeongjin Mens Sanda -75kg    
    LEE Yonghyun Mens Daoshu & Gunshu All-Round    
    YOO Sanghoon Mens Sanda -70kg    
    KANG Yeongsik Mens Sanda -60kg    
    SEO Heeju Womens Jianshu & Qiangshu All-Round    
    KIM Hyebin Womens Sanda -52kg    
3 Japan 32 44 39 115 3
     Archery 0 0 1 1  
    Japan Recurve Womens Team    
     Athletics 0 1 1 2  
    SUZUKI Yusuke Mens 20km Race Walk    
    HAGIWARA Ayumi Womens 10,000m    
     Badminton 0 1 1 2  
    Japan Womens Doubles    
    Japan Womens Team    
     Bowling 1 1 0 2  
    JPN3 Mens Doubles    
    JPN1 Mens Doubles    
     Cycling Track 2 2 2 6  
    NAKAGAWA Seiichiro Mens Sprint    
    HASHIMOTO Eiya Mens Omnium    
    KAWABATA Tomoyuki Mens Sprint    
    WATANABE Kazunari Mens Keirin    
    Japan Mens Team Sprint    
    Japan Mens Team Pursuit    
     Equestrian 0 2 0 2  
    Japan Dressage Team    
    Japan Eventing Team    
     Fencing 1 1 3 5  
    Japan Mens Foil Team    
    Japan Mens Epee Team    
    Ota Yuki Mens Foil Individual    
    Japan Womens Foil Team    
    Japan Womens Epee Team    
     Gymnastics Artistic 4 3 3 10  
    Mens Parallel Bars    
    Mens Pommel Horse    
    Mens Individual All-Around    
    Japan Mens Team    
    Mens Horizontal Bar    
    Mens Rings    
    Mens Individual All-Around    
    Mens Floor Exercise    
    Mens Horizontal Bar    
    Japan Womens Team    
     Gymnastics Trampoline 0 0 2 2  
    UEYAMA Yasuhiro Men    
    KISHI Ayano Women    
     Judo 6 4 5 15  
    AKIMOTO Hiroyuki Mens -73 kg    
    YOSHIDA Yuya Mens -90 kg    
    OJITANI Takeshi Mens +100 kg    
    NAKAMURA Misato Womens -52 kg    
    YAMAMOTO Anzu Womens -57 kg    
    Japan Womens Team    
    TAKAJO Tomofumi Mens -66 kg    
    YAMAGISHI Emi Womens -48 kg    
    ARAI Chizuru Womens -70 kg    
    INAMORI Nami Womens +78 kg    
    SHISHIME Toru Mens -60 kg    
    NAGASHIMA Keita Mens -81 kg    
    Japan Mens Team    
    ABE Kana Womens -63 kg    
    UMEKI Mami Womens -78 kg    
     Rowing 1 2 0 3  
    Japan Lightweight Mens Double Sculls    
    Japan Mens Eight    
    Japan Lightweight Womens Double Sculls    
     Sepaktakraw 0 0 2 2  
    Japan Mens Doubles    
    Japan Womens Doubles    
     Shooting 0 1 1 2  
    NAKAYAMA Yukie Trap Womens    
    Japan 50m Rifle 3 Positions Mens Team    
     Swimming 12 20 13 45  
    HAGINO Kosuke Mens 200m Freestyle    
    SETO Daiya Mens 200m Butterfly    
    KOGA Junya Mens 50m Backstroke    
    IRIE Ryosuke Mens 100m Backstroke    
    IRIE Ryosuke Mens 200m Backstroke    
    HAGINO Kosuke Mens 200m Individual Medley    
    HAGINO Kosuke Mens 400m Individual Medley    
    Japan Mens 4 x 200m Freestyle Relay    
    SUZUKI Satomi Womens 50m Breaststroke    
    WATANABE Kanako Womens 200m Breaststroke    
    AKASE Sayaka Womens 200m Backstroke    
    Japan Womens 4 x 100m Medley Relay    
    SHIOURA Shinri Mens 50m Freestyle    
    HAGINO Kosuke Mens 400m Freestyle    
    YAMAMOTO Kohei Mens 1500m Freestyle    
    HIRAI Kenta Mens 200m Butterfly    
    KOSEKI Yasuhiro Mens 50m Breaststroke    
    KOSEKI Yasuhiro Mens 100m Breaststroke    
    KOHINATA Kazuki Mens 200m Breaststroke    
    IRIE Ryosuke Mens 50m Backstroke    
    FUJIMORI Hiromasa Mens 200m Individual Medley    
    Japan Mens 4 x 100m Freestyle Relay    
    Japan Mens 4 x 100m Medley Relay    
    UCHIDA Miki Womens 50m Freestyle    
    IGARASHI Chihiro Womens 200m Freestyle    
    HOSHI Natsumi Womens 200m Butterfly    
    WATANABE Kanako Womens 100m Breaststroke    
    KANETO Rie Womens 200m Breaststroke    
    WATANABE Kanako Womens 200m Individual Medley    
    SHIMIZU Sakiko Womens 400m Individual Medley    
    Japan Womens 4 x 100m Freestyle Relay    
    Japan Womens 4 x 200m Freestyle Relay    
    ITO Kenta Mens 50m Freestyle    
    SHIOURA Shinri Mens 100m Freestyle    
    IKEBATA Hirofumi Mens 100m Butterfly    
    KOSEKI Yasuhiro Mens 200m Breaststroke    
    HAGINO Kosuke Mens 100m Backstroke    
    HAGINO Kosuke Mens 200m Backstroke    
    SETO Daiya Mens 400m Individual Medley    
    UCHIDA Miki Womens 100m Freestyle    
    IGARASHI Chihiro Womens 400m Freestyle    
    CHIDA Asami Womens 800m Freestyle    
    NAKANO Miyu Womens 200m Butterfly    
    TAKEMURA Miyuki Womens 50m Backstroke    
    TERAMURA Miho Womens 200m Individual Medley    
     Synchronized swimming 0 3 0 3  
    Japan Duets    
    Japan Teams    
    Japan Free Combination    
     Tennis 0 0 2 2  
    Japan Mens Team    
    Japan Womens Team    
     Triathlon 3 2 0 5  
    HOSODA Yuichi Men    
    UEDA Ai Women    
    Japan Mixed    
    TAYAMA Hirokatsu Men    
    IDE Juri Women    
     Water polo 0 1 0 1  
    Japan Women    
     Wrestling 2 0 1 3  
    TOSAKA Eri Womens Freestyle 48 kg    
    WATARI Rio Womens Freestyle 63 kg    
    KOJIMA Takafumi Mens Freestyle 70 kg    
     Wushu 0 0 2 2  
    ICHIKIZAKI Daisuke Mens Changquan    
    UCHIDA Ai Womens Taijiquan & Taijijian All-Round    
4 Kazakhstan 9 10 18 37 4
     Cycling Road 1 0 0 1  
    LUTSENKO Alexey Mens Individual Time Trial    
     Fencing 0 0 2 2  
    Kazakhstan Mens Epee Team    
    Kazakhstan Womens Sabre Team    
     Judo 1 2 3 6  
    SMETOV Yeldos Mens -60 kg    
    RAKOV Maxim Mens -100 kg    
    Kazakhstan Mens Team    
    MUKANOV Azamat Mens -66 kg    
    MINGAZOVA Lenariya Womens -52 kg    
    URDABAYEVA Marian Womens -63 kg    
     Rowing 0 1 2 3  
    Kazhakstan Womens Double Sculls    
    Kazhakstan Mens Quadruple Sculls    
    Kazhakstan Womens Pair    
     Shooting 2 0 5 7  
    DOVGUN Olga 50m Rifle 3 Positions Womens    
    Kazakhstan Trap Womens Team    
    Kazakhstan 50m Rifle Prone Mens Team    
    MOGILEVSKIY Andrey Trap Mens    
    IBRAYEV Bakhtiyar 10m Running Target Mens    
    Kazakhstan 10m Running Target Mens Team    
    Kazakhstan 50m Rifle 3 Positions Womens Team    
     Swimming 3 2 0 5  
    BALANDIN Dmitriy Mens 50m Breaststroke    
    BALANDIN Dmitriy Mens 100m Breaststroke    
    BALANDIN Dmitriy Mens 200m Breaststroke    
    RUDENKO Yekaterina Womens 50m Backstroke    
    RUDENKO Yekaterina Womens 100m Backstroke    
     Synchronized swimming 0 0 2 2  
    Kazakhstan Duets    
    Kazakhstan Free Combination    
     Tennis 1 0 1 2  
    Kazakhstan Mens Team    
    Kazakhstan Womens Team    
     Weightlifting 1 3 0 4  
    YELISSEYEVA Margarita Womens 48kg    
    UTESHOV Almas Mens 94kg    
    GRABOVETSKAYA Mariya Womens +75kg    
    CHINSHANLO Zulfiya Womens 53kg    
     Water polo 0 0 1 1  
    Kazakhstan Women    
     Wrestling 0 1 1 2  
    KALIYEV Rassul Mens Freestyle 57 kg    
    AMANZHOL Tatyana Womens Freestyle 48 kg    
     Wushu 0 1 1 2  
    LIVENSHO Rishat Mens Sanda -65kg    
    TURSYNKULOV Nursultan Mens Sanda -75kg    
5 DPR Korea 8 8 9 25 8
     Gymnastics Artistic 2 1 1 4  
    Womens Vault    
    Womens Beam    
    D.P.R Kore Womens Team    
    Womens Uneven Bars    
     Judo 0 1 4 5  
    SOL Kyong Womens -78 kg    
    HONG Kukhyon Mens -73 kg    
    KIM Solmi Womens -48 kg    
    RI Hyosun Womens -57 kg    
    D.P.R Kore Womens Team    
     Shooting 1 3 1 5  
    KIM Jisong 10m Running Target mixed Mens    
    JO Yongchol 10m Running Target Mens    
    DPR 10m Running Target Mens Team    
    DPR 10m Running Target mixed Mens Team    
    DPR Trap Womens Team    
     Synchronized swimming 0 0 1 1  
    D.P.R Kore Teams    
     Weightlifting 4 3 2 9  
    OM Yunchol Mens 56kg    
    KIM Unguk Mens 62kg    
    RI Jonghwa Womens 58kg    
    KIM Unju Womens 75kg    
    KIM Myonghyok Mens 69kg    
    KIM Kwangsong Mens 77kg    
    RYO Unhui Womens 69kg    
    JO Pokhyang Womens 63kg    
    RIM Jongsim Womens 75kg    
     Wrestling 1 0 0 1  
    JONG Hakjin Mens Freestyle 57 kg    
6 Iran 6 7 6 19 9
     Archery 1 0 1 2  
    EBADI Esmaeil Compound Mens Individual    
    Iran Compound Mens Team    
     Athletics 0 1 0 1  
    RAJABI Leyla Womens Shot Put    
     Cycling Road 0 0 1 1  
    ASKARI Hossein Mens Individual Time Trial    
     Cycling Track 1 0 0 1  
    DANESHVARKHOURRAM Mohammad Mens Keirin    
     Fencing 0 1 0 1  
    Iran Mens Sabre Team    
     Rowing 1 0 3 4  
    SHADINAGHADEH Mohsen Mens Single Sculls    
    Iran Mens Double Sculls    
    ABBASIAZAD Soulmaz Lightweight Womens Single Sculls    
    Iran Lightweight Womens Quadruple Sculls    
     Shooting 1 2 0 3  
    KHEDMATI Najmeh 10m Air Rifle Womens    
    EMAMGHOLINEJAD ANDEVARI Narjes 10m Air Rifle Womens    
    Iran 10m Air Rifle Womens Team    
     Weightlifting 1 1 0 2  
    SALIMIKORDASIABI Behdad Mens +105kg    
    ROSTAMI Kianoush Mens 85kg    
     Wushu 1 2 1 4  
    MOHAMMADSEIFI Mohsen Mens Sanda -65kg    
    LADVAR Hamid Reza Mens Sanda -75kg    
    MANSORYANSAMIROUMI Elaheh Womens Sanda -52kg    
    ABBASIAMIR Sajjad Mens Sanda -70kg    
7 Chinese Taipei 5 4 8 17 10
     Archery 0 1 0 1  
    Chinese Ta Compound Womens Team    
     Badminton 0 0 2 2  
    Chinese Ta Mens Team    
    TAI Tzu Ying Womens Singles    
     Bowling 1 0 0 1  
    Chou Chia Chen Womens Singles    
     Cycling Track 1 0 2 3  
    HSIAO Mei Yu Womens Omnium    
    Chinese Ta Womens Team Sprint    
    Chinese Ta Womens Team Pursuit    
     Equestrian 0 0 1 1  
    Chinese Ta Dressage Team    
     Rowing 0 1 0 1  
    Chinese Ta Mens Double Sculls    
     Shooting 0 1 0 1  
    Chinese Ta 10m Air Pistol Womens Team